Jak mieć najlepsze efekty z fizjoterapii?

Jak wpływać na mózg poprzez ćwiczenia?

Na samym początku musisz zrozumieć, że cała rehabilitacja neurologiczna zmierza do tego, aby zmiana nastąpiła w ośrodkowym układzie nerwowym. A więc nie do końca jest tak, że każde ćwiczenie, w którym pacjent porusza kończynami czy je dotyka będzie wystarczającą stymulacją, która spowoduje postęp. Aby postęp ten nastąpił musimy poprzez ćwiczenia oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy i to w nie byle jaki sposób. Odpowiednio dobrana terapia powinna pobudzać tak zwaną plastyczność, czyli procesy, w których pewne obszary mózgu przejmują funkcję obszarów uszkodzonych. W takiej sytuacji mamy szansę realnie wpłynąć na deficyt neurologiczny, a więc na przykład zmniejszyć niedowład w ręce lub nodze.

Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę ćwicząc jest liczba powtórzeń. Duża liczba powtórzeń to w tym przypadku klucz do sukcesu. Często, szczególnie w przypadku kończyny górnej, jest ona zdecydowanie niewystarczająca. Badania donoszą, że średnia liczba powtórzeń w standardowej sesji terapeutycznej wynosi 24, podczas gdy za skuteczne uważa się powtórzenia liczone w setkach!

Kolejnym elementem jest intensywność ćwiczeń i nie mamy tu na myśli wycieńczających sesji, ale łączną ilość stymulacji w trakcie doby. Ciężko więc mówić o spektakularnych rezultatach terapii, jeśli trwa ona na przykład pół godziny w trakcie całego dnia. Oczywiście „zapotrzebowanie” zmienia się w zależności od tego na jakim etapie choroby jest pacjent – czy jest to okres wczesny, późniejszy czy już chroniczny.

Do dwóch powyższych dochodzi jeszcze jeden element, czyli funkcjonalność ćwiczeń. Oprócz intensywnych ćwiczeń z dużą ilością powtórzeń, powinniśmy zadbać o ich aspekt funkcjonalny. Jeśli przyjrzeć się badaniom, nowe doświadczenia ruchowe najbardziej stymulują i pobudzają nasz mózg do zmiany plastycznej. Ćwiczenie powinno być więc związane z jakimś zadaniem, powinno stanowić dla pacjenta pewne wyzwanie.

Łącząc duże ilości powtórzeń, intensywność i funkcjonalność w jednym ćwiczeniu, możesz dać sobie szansę na pobudzenie procesu plastyczności i zmniejszenie deficytu nawet długi czas po uszkodzeniu.

A jeśli chcesz zwiększyć liczbę ćwiczeń w trakcie doby, ale nie wiesz jak zacząć zerknij na nasze poradniki:

Ręka niedowładna po udarze - Jak ćwiczyć, co trzeba wiedzieć, a czego unikać?

Niedowład połowiczy. Przykłady ćwiczeń w domu i ważne wskazówki

Przywrócić uśmiech. Poradnik dla pacjentów z niedowładem mięśni twarzy

Powodzenia!